З моменту створення університету, в результаті наполегливої праці, 12-ти студентам присвоєно найвище спортивне звання «Заслужений майстер спорту»: Сергію Нагорному, Валерію Вешко, Олексію Слівінському – веслування на б/к, Тимуру Таймазову – важка атлетика, Володимиру Пучі – карате-до, Володимиру Лукашенко, Олегу Штурбабіну, Дмитру Бойко, Ользі Парталі, Галині Пундик, Ользі Жовнір – фехтування, Василю Михайлінчику – гирьовий спорт, 33 спортсмени стали майстрами спорту міжнародного класу, 241 – майстрами спорту. Тисячі студентів виконали нормативні вимоги спортсменів-розрядників.
Найбільшу кількість висококваліфікованих спортсменів було підготовлено у веслуванні на байдарках і каное – 75, троє з них стали заслуженими майстрами спорту, сім – майстрами спорту міжнародного класу, 65 – майстрами спорту. А ще в активі цього виду спорту золота і срібна медалі на Олімпійських іграх Сергія Нагорного, сім золотих медалей Валерія Вешка на чемпіонатах світу. Таким спортивним здобуткам необхідно завдячувати понад усе заслуженим тренерам Радянського Союзу і України доцентам Яремчуку В.В., Флерчуку В.В., професору Корнілову Ю.П. та тренеру Жиляєву С.Л.
Другу сходинку на п’єдесталі висококваліфікованих спортсменів впевнено посідає група спортивного вдосконалення з вільної боротьби – 35 майстрів спорту (тренер Анікін Є.В. – 8 чол., заслужений тренер України доцент Рудніченко М.М. – 23, в тому числі спільно з іншими тренерами – 4, Басистий С.Г. – 4).
Третю сходинку у рейтингу посідає фехтування, яке має найкращі досягнення у спорті вищих досягнень – 31 спортсменів, з яких 6 – заслужені майстри спорту, 10 – майстри спорту міжнародного класу і 15 – майстри спорту (тренери Штурбабін В.В., Мазур Ю.М.).
На четвертому місці знаходиться група спортивного вдосконалення з важкої атлетики (заслужений тренер України доцент Кравцов М.І. – 15, в тому числі спільно з Мацьохою М.М. – 6, Антонюком В.С. – 7 та Цісарем В.В. – 1). Багато професіоналізму, наполегливості та ініціативи вклали також у розвиток велоспорту – майстри спорту Літвін А.І., Бакалець Ф.П., Малюзенко В.В., тхеквондо, боксу, регбі – відповідно Заслужені тренери України Пісоцький С.І., Чумаков А.М., Лещенко М.І.
Серед усіх підготовлених майстрів спорту є «рекордсмени», які за час навчання в навчальному закладі цей норматив виконали у двох видах спорту: Рослий Олег (дзюдо, самбо – МС), Пилипчук Оксана (МСМК – самбо, дзюдо – МС), Бондарук Дмитро (самбо, джиу-джитсу – МС), Лахман Володимир (МСМК – панкратіон, дзюдо – МС), Брус Олександр (самбо, дзюдо – МС), Васильчук Іван (самбо – МСМК, дзюдо – МС).
Підсумком плідної багаторічної роботи кафедри фізичного виховання та спортивного клубу є також вагомі здобутки на міжнародних змаганнях. Першим представником нашого вищого закладу освіти на ХІV Всесвітній літній Універсіаді у Загребі в 1987 році став студент інженерно-економічного факультету Валерій Вешко, який зі своїм напарником здобув дві золоті медалі у каное-двійці на 500 і 1000 м. На цих змаганнях також брав участь студент цього ж факультету Микола Щерба, який посів 4 місце у веслуванні на байдарці-одиночці. На цій Універсіаді старшим тренером збірної команди СРСР серед байдарочників був призначений доцент нашої кафедри Корнілов Ю.П. Лише через шість років на такий же міжнародний студентський форум потрапив наш кращий стрибун у висоту Руслан Стіпанов, який стрибнув 227 см і здобув у Баффало (США) бронзову нагороду.
Але найбільшого тріумфу на Всесвітніх літніх Універсіадах здобули наші фехтувальники. На ХХІІ Універсіаді у м. Дегу (Південна Корея) студент інституту міжнародних економічних відносин Володимир Лукашенко блискуче перемагає і стає чемпіоном у фехтуванні на шаблях, а потім зі своїми друзями по команді Олегом Штурбабіним (ЕФ) і Сергієм Шкаліковим (ФМ) здобувають срібні нагороди. Не менш успішним був виступ наших фехтувальників у турецькому Ізмірі (2005 р.) – Ольга Партала (ФБ) виграє «золото» у фехтуванні на шпагах, а «срібло» знову у командних змаганнях здобувають В.Лукашенко, О.Штурбабін і Д.Бойко.
За рік до проведення Олімпійських ігор у Пекіні, в столиці Таїланду Бангкоку, відбулась ХХІV Всесвітня літня Універсіада. Ці змагання стали генеральною репетицією провідних спортсменів випробувати себе в умовах максимально наближених до реальних. А тому студенти 149 країн взяли участь у других за величиною і значенням міжнародних змаганнях. Спортсмени нашої країни змагались у п’ятнадцяти дисциплінах із 23, які відбувались за програмою Універсіади. Розігрувалось 236 комплектів нагород. Якщо в Ізмірі збірна нашої країни фінішувала на четвертому загальнокомандному місці, то на ХХІV Універсіаді посіла третє почесне місце, програвши лише командам-гігантам Росії і Китаю.
Цьому успіху допомогли студенти-спортсмени нашого університету, які увійшли до складу збірної команди країни з фехтування і тхеквондо. Майстер спорту міжнародного класу Галина Пундик в одній шістнадцятій виграла у господарки Універсіади, в одній восьмій у важкій боротьбі здобуває перемогу над росіянкою, в одній четвертій перемагає гречанку, а у півфіналі китаянку і лише у фіналі спіткнулась на спортсменці з Південної Кореї Шін Мі Лі і отримує срібну нагороду. Потім зі своєю одногрупницею Ольгою Жовнір (гр.ФР-06-1), О. Харлан і О. Хомровою з Миколаєва перемагають команду Гонконгу, Китаю і програвши сильній команді знову з Південної Кореї принесли для своєї країни другу срібну нагороду. Наші чоловіки О.Штурабін (ЕФ), Д.Бойко і О.Торчук (ФПМКТ) перемігши команди Великобританії (45:32), Китаю (45:44), Угорщини (45:42) і у фіналі, переконливо подолавши наших кривдників у жіночій шаблі – корейців 45:38, принесли золоту нагороду. Ще одну золоту нагороду зі своїми подругами у командних змаганнях принесла Ольга Партала. Ніколи спортсмени нашого університету з Всесвітніх Універсіад не привозили такої кількості медалей: чотири золотих і три срібних.
Указом Президента країни за великі досягнення в спорті на ХХІV Всесвітній літній Універсіаді О.Штурбабін, Д.Бойко, О.Торчук, О.Партала нагороджені медаллю «За працю і звитягу».
У серпні у м. Шенжен, в Китаї, відбулася ХХVІ Всесвітня літня Універсіада. В складі збірної команди України (221 спортсмен) із 75 ВНЗ, взяли участь і сім студентів та випускників університету. Команда України посіла сьоме місце в загальнокомандному заліку успішно виступила команда фехтувальників: чоловіки у складі Штурбабіна Олега, Бойка Дмитра і Пундика Дмитра спільно з одеситом Ягодкою Андрієм здобули золоті медалі, жіноча команда у складі якої виступала Пундик Галина у впертій боротьбі здобули срібні нагороди. Ще троє тхеквондистів Л. Пухальський, С. Назарчук, Н. Захожа програли у попередніх змаганнях.
Загалом студенти та випускники університету вибороли на Всесвітніх літніх Універсіадах 13 золотих, 10 срібних та 1 бронзову нагороди.
Всесвітні Універсіади хоча займають досить вагоме місце в ієрархії міжнародного спорту і користуються великою популярністю в більшості країн світу, але не мають настільки давньої історії і такого престижу як Олімпійські ігри. Олімпійський рух набув дивовижної стабільності і авторитету, прикладом ефективної співпраці людства в ім’я гармонійного розвитку особистості і співробітництва між державами і народами. Тому спортивним щастям для кожного спортсмена стати учасником цього руху, взяти участь в Олімпійських іграх, а ще більшим щастям – завоювати Олімпійську медаль. 12 студентів та випускників нашого навчального закладу освіти у різні роки виступали в складах збірних команд колишнього Радянського Союзу і незалежної України, на семи Олімпіадах з 1972 по 2008 рік і завоювали 6 медалей, з них чотири золоті та дві срібні.
Золотими літерами в спортивній історії нашої країни записані прізвища Сергія Нагорного і Тимура Таймазова, які вибороли кожний по золотій і срібній нагороді. У далекому Монреалі в 1976 році студент другого курсу механічного факультету Сергій Нагорний зі своїм напарником завоювали срібну медаль на байдарці-двійці на дистанції 500м. У той же вечір від імені усіх уболівальників інституту була надіслана в олімпійське селище телеграма такого змісту: «Вітаємо. Даєш золото!» Завдання уболівальників Сергієм було виконано на «відмінно» – на дистанції 1000 м була здобута золота медаль. Сергія на пероні вокзалу тепло зустріли з квітами студенти, молодь, уболівальники нашого міста. Потім відбулась зустріч в актовій залі інституту. Потрапити до зали було надзвичайно важко, зал був переповнений студентами, викладачами і співробітниками. Після цього Сергія зустрічали шанувальники м. Хмельницького на стадіоні під час проведення футбольного матчу. Стадіон також був переповнений. Раділи усі жителі міста, адже це була перша Олімпійська медаль завойована жителем обласного центру, студентом молодого тоді ще інституту. За великі досягнення у спорті Сергія Нагорного було нагороджено орденом «Дружби народів».З тих пір Сергій робив другу спробу у складі байдарки-четвірки на ХХІІ Олімпійських іграх у Москві. У байдарку були зібрані найкращі зірки Радянського Союзу – олімпійські чемпіони, чемпіони світу. У попередніх змаганнях човен летів мов на крилах випереджаючи інших. Але у фіналі, через асинхронність дій спортсменів, на жаль, човен на фініші був лише сьомим.
Ще була одна спроба нашого студента семиразового чемпіона світу з веслування Валерія Вешка здобути медаль на XXIV Іграх у Сеулі. Але знову невдача – тренери збірної команди заявили інших. На кінець у столиці Іспанії Барселоні в 1992 році студент першого курсу економічного факультету Тимур Таймазов завоював у важкій атлетиці срібну нагороду. В міжолімпійському циклі підготовки Тимур, ставши дворазовим чемпіоном і багаторазовим рекордсменом світу, на американському континенті в Антанті здобуває золоту медаль, встановивши два світові рекорди у поштовху 236 кг та у сумі двоборства 431 кг к ваговій категорії до 108 кг. Ставши дворазовим чемпіоном і багаторазовим рекордсменом світу на американському континенті в Атланті Тимур здобуває золоту медаль, встановивши два світові рекорди у поштовху 236 кг та у сумі двоборства 431 кг у ваговій категорії до 108 кг.
Олімпійцями ставали також Віта Паламар (легка атлетика, стрибки у висоту) на ХХVІІ іграх, Володимир Лукашенко і Олег Штурбабін (фехтування на шаблях), Головченко Людмила (жіноча боротьба) на ХХVІІІ іграх в Афінах., Тетяна Філонюк (легка атлетика), Оксана Кащишина (велоспорт – шосе) на XXIX Олімпійських Іграх в Пекіні.
Заслуговує на увагу те, що провідні спортсмени в особистих змаганнях і в складі команд лише за два минулі роки взяли участь в змаганнях у 28 країнах світу несучи і розповсюджуючи знання про нашу країну, ідеї олімпізму і гуманістичного інтернаціоналізму.
Першою серед спортсменів області фехтувальниця Ольга Партала отримала у штаб-квартирі Міжнародного олімпійського комітету почесний спеціальний диплом Fair Play (приз чесної гри). Таким же призом була нагороджена жіноча шабельна команда, серед якої були наші Галина Пундик і Ольга Жовнір.
За роки існування навчального закладу 49 разів піднімався прапор нашої держави на честь перемог наших студентів на офіційних міжнародних змаганнях.
Перемог було багато. Слід, при цьому, також відмітити перемоги на чемпіонатах, першостях і кубках Європи, світу. Загалом за останні п’ять років на таких, не менш престижних, змаганнях, чим Універсіади, було здобуто вісімнадцять медалей різного ґатунку.