11 лютого в світі відзначається Міжнародний день жінок і дівчат у науці.

20 грудня 2013 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію «Наука, техніка та інновації в цілях розвитку», де зазначалося рівний доступ жінок і дівчат будь-якого віку до досягнень, розвитку інновацій, науки та техніки  задля забезпечення гендерної рівноправності у цій сфері. Її мета – досягнення якісних змін у процесі залучення жінок і дівчат у науку. 

На сьогодні світова спільнота досягла значних успіхів у цій справі. Однак дослідження, проведені в 14 країнах, показали дисбаланс в участі у науковій сфері між чоловіками і жінками. Так, можливість отримання для жінок ступеня бакалавра – 18 %, магістра – 8 % та доктора – 2 %, у той час як для чоловіків ці показники становлять – 37 %, 18 % та 6 %. 

За останні 15 років світова спільнота доклала чимало зусиль для залучення жінок і дівчат до науки. Однак, жінки та дівчата і досі недостатньо представлені у цій сфері.

В Україні у загальній чисельності дослідників 46 % жінок-вчених. Наша країна займає 12 місце за кількістю жінок-учених у рейтингу серед 41 країни світу (дані станом на 2021 рік). Можна з впевненістю сказати, що українські жінки ніколи не відставали від світових тенденцій і нам є чим пишатися. Українки впевнено долають наукові шляхи у комп’ютерній інженерії, молекулярній біофізиці, наноматеріалознавстві, математиці, медицині, правознавстві, економіці та психології. 

Станом на 8 лютого 2023 року у Хмельницькому національному університеті 508 штатних посад професорсько-викладацького складу, з них 84 доктори наук, 64 професори та 350 кандидатів наук та 321 доцент. Серед них жінок у професорсько-викладацькому складі – 301 особа. Жінок докторів наук — 39 осіб, чоловіків – 47 осіб. Серед керівників відділів і центрів жінок – 19 осіб, чоловіків – 22 особи. Серед студентів та аспірантів денної форми навчання: чоловіків – 3709, жінок – 2132; заочної форми: чоловіків – 388, жінок – 718.

ХНУ